ABD, Doğu Akdeniz’e bir gemi daha gönderiyor

ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait USS Bataan amfibi hücum gemisinin (LHD), şu anda Kızıldeniz’de olduğu ve yakında Doğu Akdeniz’e geçmesinin beklendiği bildirildi.

CNN’in isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, ABD’nin ağustos ayında Orta Doğu’ya gönderdiği 26’ncı Deniz Piyadeleri Sefer Görev Birliğini taşıyan USS Bataan amfibi gemisi geçen haftanın sonlarında Süveyş Kanalı’na doğru ilerlemeye başladı.

TRT Haber’in aktardığına göre yetkililerden biri, ağustos ayından bu yana Kızıldeniz’de konuşlu geminin yakın zamanda Doğu Akdeniz’e varacağını kaydetti.

Bu adımla, geminin İsrail ve Lübnan’a daha yakın bir konuma geleceğini kaydeden yetkililer, geminin bir görevinin de ‘sivillerin tahliyesine yardımcı olmak’ olduğunu aktardı.

ABD, 18 Ekim’de Lübnan’daki vatandaşları için ülkeden ayrılma çağrısı yapmıştı.

3 BİN ASKER BULUNUYOR

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı’ndan ağustos ayında yapılan yazılı açıklamada, 10 Temmuz’da Virginia eyaletinden yola çıkan USS Bataan amfibi gemisi, “USS Cartel Hall” isimli çıkarma gemisi ve yaklaşık 3 bin askerden oluşan 26’ncı Deniz Piyadeleri Sefer Görev Birliği’nin 6 Ağustos’ta Kızıldeniz’e vardığı belirtilmişti.

Açıklamada, yeni gelen asker ve gemilerle, bölgede bulunan ABD 5. Filosu’nun kabiliyetlerinin artacağı ifade edilmişti.

Söz konusu adım, İran’ın Basra Körfezi’nde ticari gemilere müdahalesinin ardından gelmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x