Oruç Tutamayanlar İçin Fitre Ne Kadar? 2023 Yılında Ne Kadar Fitre Verilecek?

On bir ayın sultanı Ramazan’ın başlamasına sayılı günler kaldı. Ramazan ayının ilk günü heyecanla beklenirken gündeme gelen konulardan biri de oruç tutamayanların ne kadar fitre vereceği oldu. Peki, darda olanların ihtiyaçlarının karşılanmasına vesile olmakta olan, sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesini sağlamasının yanında toplumsal dayanışmayı da içerisinde barındıran fitre, 2023 yılında ne kadar? Oruç tutamayanlar bu yıl ne kadar fitre verecek? Ayrıntılar haberimizde.

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2023 yılındaki fitre miktarı açıklandı.

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından karar sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Konu ile ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde 2023 yılı için fitre miktarı, 70 TL olarak belirlenmiştir.

Bu meblağ, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidyesi bedelidir. 

Her bir mükellef, kendi ekonomik durumunu ve günlük gıda harcamalarını göz önünde bulundurarak belirleyeceği bir meblağı fitre olarak verebilir.”

Oruç tutamayanlar ne kadar fitre verecek?

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından açıklanan karara göre; 2023 yılında verilecek fitre miktarı 70 TL olarak açıklanmıştır.

Fitre Ramazan’dan önce verilir mi?

Din İşleri Yüksek Kurulu, fitrenin Ramazan ayından önce verilmesi caiz midir? sorusuna “Fıtır sadakasının Ramazan ayı içerisinde verilmesi müstehap olmakla birlikte Hanefi mezhebine göre Ramazan ayından önce verilmesi de caizdir. Dolayısıyla fitre vermesi gereken kimseler, doğal afet gibi hallerde fitrelerini Ramazan ayından önce de verebilirler” yanıtını vermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir