Milyonluk Takipçili Analist: Bu 2 Altcoin 80x Yapabilir!

Altcoin Buzz ekibinden olan analist Stu L., merkeziyetsiz depolama alanında hizmet sunan iki kripto para için yüzde 800’lük bir artışa işaret etti. İşte detaylar…

Merkeziyetsiz depolama alanı neden önemli?

Blockchain üzerine inşa edilen ilk uygulamalardan biri, merkezi olmayan dosya depolamasıydı. Dolayısıyla, P2P dosya depolama, birçok uzman arasında zaten popüler. Bu, her şeyi merkezileştirme fikrinin doğal bir uzantısıydı. Filecoin ve Storj gibi 2014 ve 2015’e kadar giden altcoinler var. IPFS, çoğu pazarda NFT’leri güvence altına alır. SIA ve son zamanlarda Arweave gibi diğerleri ortaya çıktı.

Her birinin kendine özgü çalışma şekli vardır, Blockchain kullanır ve coin’i için fayda sağlar. Piyasada çok sayıda rakip var. Ancak son zamanlarda merkezi olmayan depolama, liderlik yarış alanı haline geldi. Analiste göre özellikle Filecoin (FIL) ve Arweave (AR) bu açıdan öne çıkıyor.

Analistin dikkat çektiği ilk altcoin: Filecoin

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Filecoin, kriptonun en eski projelerinden biridir. Verileri ucuza depolamanızı sağlar. Ayrıca IPFS kullanır. Ayrıca ekstra depolama alanı sağlayabilir ve bunun için ödeme alabilirsiniz. Tamamı yerel FIL coiniyle ücret kazanırsınız. Ayrıca kendi dApp’lerinizi oluşturabilir, depolayabilir ve Filecoin’de çalıştırabilirsiniz.  Fakat öncelikle, verilerinizin kalıcı olmadığını bilmelisiniz. Depolama alanınız için ödeme yapmazsanız, verileri silebiliyorlar. Yani Arweave gibi kalıcı değil.

Daha çok Dropbox’a benziyor, ancak sunucuları kontrol eden Dropbox yerine Filecoin verilerinizi kapatabilir. Diğer yandan, Filecoin madencilerinin çoğu (veri depolama alanı tedarikçileri) Çin’dendir. Bu, Batı’daki işletmeler için büyük bir endişe kaynağı olarak görülebilmekte.  Yine de, Filecoin depolama alanı için talebin hızla arttığı görülmekte. Özellikle bilimsel ve araştırma açısından yoğun projeler  arasında.  Şimdi büyük son haberler. Filecoin’in Sanal Makinesi veya FVM. 14 Mart’taki bu FVM lansmanı, Ethereum akıllı sözleşme işlevselliğinin Filecoin’e geldiği anlamına gelir.

FVM’in önemi

Analistlere göre FVM ile gizliliğe dayalı L2’ler, ölçeklendirme ve hız için farklı türde “rollup”lar, düşük ücretler mevcut olacak. Ayrıca analiste göre bu, programlanabilirlik çok önemli. Şu anda FVM şunları da sağlar:

  • Likit staking.
  • Belirli veri kümelerini oluşturmak ve etrafında çalışmak için kullanılan DataDAO’lar.
  • Daha önce sahip olmadığı kalıcı depolama.

Analiste göre bu çok büyük bir olay. Bu büyük FVM haberlerinin yanı sıra gelir, ücretler ve geliştirici etkinliği gibi birçok temel unsurun da arttığını görüyoruz.

Listedeki ikinci altcoin: Arweave (AR)

Arweave kalıcı bir web depolama çözümüdür. Web3 dünyası için depolama sunar. Ağ, Şubat ayında Ocak ayına göre yüzde 20 daha fazla işlem yaptı. Ocak ayı da rekor işlemlerin olduğu bir aydı. Yalnızca Şubat ayında 70 milyondan fazla işlem gerçekleşti. Polygon ile birlikte Arweave, NFT’leri Instagram’a getirebilmek adına Meta için depolama alanı sağlıyor. Bu, Polygon için çok büyük bir haberdi ve Arweave için de çok büyük.

Ayrıca Web3 için Dropbox olan ArDrive, artık 100 kb veya daha küçük dosyaları ücretsiz olarak kaydetmenize izin veriyor. Yani bu gerçekten Dropbox veya Google Drive’a benziyor. Ayrıca aşağıdaki gibi büyüyen bir ekosistemi var:

  • Arweave’de “veriye dayalı” akıllı sözleşmeler için Warp Sözleşmeleri.
  • Web3 altyapı araçları için EverVision.
  • Sıfır bilgi kanıtlarını kullanarak gizlilik sunmak için HollowDB.
  • Geliştiriciler için bir veri katmanı olarak Bundlr ve daha fazlası.

Ayrıca Forward Research, Arweave için Ar-Ge yapıyor. Arweave için herhangi bir telefonu veya çevrimdışı cihazı güvenli bir donanım cüzdanına dönüştürmenin bir yolunu buldular. Ledger bile bir kez veri sızıntısı yaşadı. Bu tür pratik uygulamalar, Arweave’in merkezi olmayan bir Dropbox’tan çok daha fazlası olduğunu göstermenize yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir