Levi’s modellerini yapay zekaya göre tasarlayacak

Şirket, bu hareketi çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve sürdürülebilirliğe dayalı bir “dijital dönüşüm yolculuğunun” parçası olarak gördüğünü ifade ediyor. Görünüşte asil bir düşünce gibi görünse de Levi’s esas olarak aslında, markasıyla ilişkilendirmek istediği nitelikleri temsil eden insanlara ödeme yapma yükünden kurtulurken, çeşitlilik görünümü oluşturmak için bir robotu işe alıyor.

Levi Strauss, girişim için Amsterdam merkezli dijital model stüdyosu Lalaland.ai ile ortaklık kuracak. 2019’da kurulan şirketin misyonu “moda endüstrisinde daha fazla temsil görmek” ve “kapsayıcı, sürdürülebilir ve çeşitliliğe sahip bir tasarım zinciri oluşturmak”. Müşterilerin, “her vücut tipine, yaşa, boyuta ve ten rengine sahip” “hiper gerçekçi” modeller aracılığıyla kendilerine benzeyen bir insanda çeşitli moda ürünlerinin nasıl görüneceğini görmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Levi’s duyurusu, ortaklığın “ürünlerimiz için modellerimizin sayısını ve çeşitliliğini sürdürülebilir bir şekilde artırmak” olduğunu söyleyerek bu markalaşmayı yansıtıyor. Şirket sözlerine şöyle devam ediyor: “Modayı ve teknolojiyi hem bir sanat hem de bilim olarak görüyoruz ve yolculuğumuza daha uzun süre devam etmemize yardımcı olabilecek yüksek kaliteli teknolojiye sahip bir şirket olan Lalaland.ai ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz.”

Levi’s modellerini yapay zekaya göre tasarlayacak

Levi’s, “Yapay zeka muhtemelen bizim için insan modellerinin yerini asla tam olarak alamayacak” iddiasında bulunuyor (“muhtemel” nitelemesine dikkat edin). Ancak bunu, sektörü otomatikleştirmeye yönelik distopik bir yürüyüşün ilk adımı olarak görmemek zor.

Yapay zeka tarafından üretilen “fotoğrafçılık”, sanat ve yazı her zamankinden daha ikna edici hale geldikçe, bu tür hareketlerin çeşitliliği kutlamak ve çevreye dikkat etmek gibi halkla ilişkiler dostu ilkeler konusunda ısrar ettiklerinde şirketleri göründüğü gibi kabul etmek saflık olur. En azından, bu yüksek fikirli güdülerin, daha önce insanları işe almayı gerektiren bir şeyi seri üretmelerine de izin vermesi son derece uygun.

Levi Strauss’un geçen yıl yaklaşık 800 kişiyi – kurumsal işgücünün neredeyse %20’sini – işten çıkarmak için 12 ila 19 aylık bir süreci başlattığı bildirildi. Yılda yaklaşık 75 milyon ila 100 milyon dolar arasında tasarruf sağlamak için yeniden yapılanma planının bir parçasıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir