Kılıçdaroğlu AİHM’in Osman Kavala kararını hatırlattı: Saray bilmiyor olabilir; Türkiye, AİHM kararlarına uyacağına söz vermiştir

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Gezi davasında Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının onanmasına verilen tepkiler devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Anlaşılan o ki Saray Hükümeti, “Türkiye’yi daha ne kadar itibarsızlaştırabilirim, daha ne kadar küçük düşürebilirim” arayışına girmiş. İçeride AYM kararlarını uygulamayarak “Ben anayasayı tanımıyorum” diyen Saray, AİHM kararlarını da yerine getirmiyor” dedi.

Yargıtay, Kavala hakkında AİHM’in vermiş olduğu, tutuklanmasının siyasi baskı sonucu gerçekleştiği yönündeki “hak ihlali” kararını dikkate almayarak Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Can Atalay’la Tayfun KahramanMine Özerden ve Çiğdem Mater’e verilen 18’er yıl hapis cezalarını onamıştı.

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI | Yargıtay’ın Can Atalay acelesi: AYM, 27 Eylül’de tarih verdi, Yargıtay, Berberoğlu örneğine rağmen Atalay’ın cezasını bir gün sonra onadı

Kılıçdaroğlu, Gezi davası sanıklarına verilen karar sonrası yaptığı açıklamaya bir yenisini daha ekledi. Kılıçdaroğlu, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Anlaşılan o ki Saray Hükümeti, “Türkiye’yi daha ne kadar itibarsızlaştırabilirim, daha ne kadar küçük düşürebilirim” arayışına girmiş. İçeride AYM kararlarını uygulamayarak “Ben anayasayı tanımıyorum” diyen Saray, AİHM kararlarını da yerine getirmiyor.

“Türkiye, uluslararası sözleşmelerde AİHM kararlarına bağlı olduğunu beyan etmiştir”

Bakmayın “Dik durma, boyun eğmeme” yalanlarına… Türkiye, uluslararası sözleşmelerde AİHM kararlarına bağlı olduğunu beyan etmiş, bu kararları uygulayacağına söz vermiştir. Saray bilmiyor olabilir, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır.”

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU’NUN ANALİZİ |  Yargıtay, Gezi’de AİHM kararı ile AYM içtihadını dikkate almadı, cemaat dinlemelerini kanıt saydı, cezaları az bularak onadı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x