Kefaleti iptal edilen FTX’in kurucusu Bankman-Fried tutuklandı

Dolandırıcılık ve kara para aklamak iddiasıyla yargılanan ve daha önce kefaletle serbest bırakılan kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, tanıkları etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, savcıların, tanıkları etkilemeye çalıştığı ve kefalet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanmasını istediği Bankman-Fried, duruşmaya katılmak üzere New York’taki Manhattan Federal Mahkemesi’ne geldi. Mahkemede Bankman-Fried’ın avukatları, savcıların ‘ima, spekülasyon ve yetersiz gerçeklerden’ oluşan kanıtlar sunduğunu ifade ederek, Bankman-Fried’ın bir dizi olumsuz habere karşı itibarını korumaya çalıştığı için cezaevine gönderilmemesi gerektiğini savundu.

‘EN AZ İKİ KEZ TANIKLARI ETKİLEMEYE ÇALIŞTI’

Davanın hakimi, Bankman-Fried’ın ‘en az iki kez’ tanıkları etkilemeye çalıştığına inanmak için nedenlerin olduğunu belirterek, kefaletinin iptal edilmesini emretti. Avukatların kefaletin iptaline itiraz edilene kadar Bankman-Fried’ın tutuklanmasının ertelenmesine yönelik talebi de reddedildi. Kefaletin iptal edilmesine ilişkin itiraz başarılı olmazsa, Bankman-Fried’ın 2 Ekim’de görülecek ceza davasına kadar cezaevinde kalması bekleniyor.

Ne olmuştu?

Kripto para borsası FTX, 2022 yılının kasım ayında iflas etmiş, şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried’ın da istifa ettiği açıklanmıştı. Bankman-Fried, aralık ayında ABD’nin suç duyurusunun ardından Bahamalar’da gözaltına alınmıştı. ABD’ye 21 Aralık 2022’de teslim edilen Bankman-Fried’ın duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakılması kararlaştırılmıştı. Dolandırıcılık ve kara para aklama dahil çeşitli suçlardan yargılanan Bankman-Fried, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x