Kanada’da panik: Benzeri görülmemiş felaket!

 Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde çıkan orman yangınları nedeniyle 35 bin kişi için tahliye kararı verildi. Yangına müdahale sürüyor.

BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ FELAKET

Ülke rekor düzeydeki en kötü yangın sezonunu yaşarken,yangınlardan çıkan duman ABD’ye sürüklenerek hava kalitesini kötüleştirdi.Kanada’da 200’den fazla bölgede devam eden yangınlar ‘benzeri görülmemiş’ felaket olarak nitelendirildi.

West Kelowna itfaiye şefi Jason Brolund “Dün gece insanlarımızı korumak için çok mücadele ettik. Bir gecede 100 yıllık yangınla mücadele ettik.” dedi.

35 BİN KİŞİYE TAHLİYE

Britanya Kolumbiyası Hükümeti’nden yapılan açıklamada, “Britanya Kolumbiyası’nda çıkan yangınlar birçok bölgeyi etkiliyor. Orman yangınlarından etkilenen bir bölgede yaşıyorsanız, tahliye ihtimaline karşı hazırlıklı olun. Tahliye uyarısı veya emri arasındaki farkı bilin. Lütfen eyaletin merkezine ve güneydoğusuna zorunlu olmadıkça seyahat etmeyin. Okanagan’da otel, motel ve kamp alanları gibi geçici konaklama yerlerini boşaltmak için bir acil durum emri yürürlüktedir” denildi.

Kanada medyası, 36 bin kişi için de tahliye uyarısı yapıldığını, yangınların ilerleyişine göre bu kişilere de tahliye emri verilebileceğini bildirdi. Ayrıca Britanya Kolumbiyası itfaiyesi, eyaletin güneyindeki Batı Kelowna kenti yakınlarında çıkan orman yangınlarına ilişkin görüntüleri paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x