“Gezegendeki en yalnız adam”: Terk edilmiş bir “hayalet köyde” nasıl yaşıyor?

Epequen 25 yıl boyunca sular altında kaldı.

Pablo Novak, Arjantin’deki Buenos Aires’in yaklaşık 480 km güneybatısında, artık ürkütücü bir hayalet köy olan Epecuena’da büyüdü. Köy, 1985’teki korkunç fırtına sırasında devasa bir dalganın barajları yıkması sonucu 25 yıl boyunca sular altında kaldı.
Bir zamanlar 5.000 kişiye ev sahipliği yapan turistik bölge, kuru hava koşulları nedeniyle su seviyelerinin düşmesinin ardından 2009 yılında yeniden ortaya çıktı ve güneşe batmış, yaşanmaz bir çorak arazi, tuzla ağarmış kalıntılar ve ölü ağaçlar ortaya çıktı.

Su seviyesi biraz azalınca 90 yaşındaki adam, sığırlarıyla ilgilenmek için köyüne döndü ve bahçeli, terk edilmiş bir eve yerleşti.
Pablo’nun yeni evi küçüktür, paslı sandalyeler ve gazete yığınlarıyla doludur ve elektrik yoktur. Epecuen’e dönen tek sakin oydu. Pablo’nun ailesi bile komşu şehirde yaşamayı tercih ederek köye dönmedi.
Pablo şunları hatırladı: “Sığırlarımla birlikte kalmak için buraya geri döndüm. Ve bir daha asla ayrılmadım. Tamamen yalnızım. Bütün gün, her gün.”
Ancak bu durum, köpeğiyle her gün köyde dolaşan ve CNN’e yalnızlığa alıştığını söyleyen Pablo’yu pek de rahatsız etmiyor gibi görünüyor.
Şöyle dedi: “Benim yaşımda, Epequen’in harabeleri arasında dolaşıp birinin bana bir şey sormasını umarak hayatın tadını çıkarıyorum.

Epecuen zirvedeyken yılda 20.000’den fazla turist tarafından ziyaret ediliyordu; birçok kişi kırsal Laguna Epecuen gölünün iyileştirici özelliklere sahip olduğuna ve romatizma, cilt hastalıkları ve depresyonu tedavi edebileceğine inanıyordu. Ancak Pablo’ya göre artık köye çok az ziyaretçi geliyor.
“Tufandan 4-5 yıl sonra su seviyesi hâlâ yüksekken buraya kimse gelmedi. Bu köyün nasıl doğduğunu da, nasıl öldüğünü de gördüm. Artık beni etkilemiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir