Dikkat Salgın Hastalık Uyarısı! Bulaşıcı ‘Kırmızı Göz’ Hastalığı Hızla Yayılıyor: 86 Bini Geçti

Korkutan salgınlara bir yenisi daha eklendi. Eylül ayında bulaşıcı ‘kırmızı göz’ (konjonktivit) hastalığına yakalananların sayısı 86 bini geçti. 

COVID-19 omicron varyantının bir alt türü olan olan eris varyantı hızla yayılmaya devam ederken, başka bir salgın hastalık hakkında uyarı yapıldı.

Kırmızı göz hastalığı hızla yayılıyor. Pakistan’da birçok eyalette görülen hastalık halka büyük korku yaşatıyor. Dawn gazetesindeki habere göre, Pakistan’ın çeşitli eyaletlerinde bulaşıcı “kırmızı göz” hastalığına yakalananların sayısı giderek artıyor.

Pencap Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, eylül ayından bugüne kadar bulaşıcı göz iltihabı hastalığına yakalananların sayısı 86 bin 133 oldu. Son bir haftada ise Pencap’ta 40 binin üzerinde vaka rapor edildi.

Pencap eyaleti geçici hükümet Başbakanı Muhsin Raza Nakvi, söz konusu hastalık nedeniyle özel ve devlet okullarında eğitime ara verildiğini belirtti. Öte yandan Hayber Pahtunhva eyaletinde de “kırmızı göz” hastalığına yakalananların sayısı 16 olarak açıklandı.

Sağlık uzmanları, “kırmızı göz” hastalığının fabrika, çarşı, pazar ve plazalar gibi ortamlarda ve yoğun nüfuslu şehirlerde hızla yayıldığı uyarısında bulundu. Uzmanlar, “kırmızı göz” hastalığı vakalarında her yıl artış yaşandığını ancak bu yıl salgının yoğunluğunun fazla olduğunu aktararak, vatandaşlardan önlemlere uymalarını istedi.

“Kırmızı göz” hastalığına yakalananlara, siyah gözlük takmasını tavsiye eden uzmanlar, bu kişilerin yataklarını ve kullandıkları eşyaları ayırmaları gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x