Aytun Çıray kimdir, kaç yaşında? Aytun Çıray nereli?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun adaylığına sert sözlerle itiraz edip İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘a çağrıda bulunarak altılı masayı terk etmişti. İYİ Parti İzmir Millletvekili Aytun Çıray sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Siyaset dinamiktir.. Diplomasidir ve her sabah yeni şartlarıyla yeniden doğar” dedi. Bu gelişmenin ardından Aytun Çıray’ın yaşamı ve kariyeri merak konusu oldu. İşte ayrıntılar…

AYTUN ÇIRAY KİMDİR?

Aytun Çıray, 1 Ocak 1957’de İzmir’in Bayındır ilçesinde doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. İç hastalıkları dalında uzmanlığını aldı. 1989’da Başhekimliğe ve 1993’te Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı’na atandı. Başbakan danışmanlığı görevinde bulundu. PETKİM, ERDEMİR ve İSDEMİR’in yönetimlerinde görev aldı. ERENCO Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı. Dünya Bankası 2. Sağlık Projesi İkraz Anlaşması Müzakerelerinde Türkiye adına başkanlık görevi aldı. Birçok gazetede köşe yazarlığı yaptı. Çok sayıda makale ve 3 kitap yayımladı.

24, 25 ve 26. dönemde İzmir milletvekili seçildi. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Dilekçe Komisyonu ve FETÖ/PDY Meclis Araştırma Komisyonu’nda görev aldı.

ÖZEL YAŞAMI

Aytun Çıray, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir