Aysu Türkoğlu, Kuzey Kanalı’nı geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu oldu

Aysu Türkoğlu, Kuzey İrlanda ile İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı’nı yüzerek geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu oldu. Manş Denizi’ni yüzerek geçen en genç Türk olan 22 yaşındaki maraton yüzücüsü Aysu Türkoğlu, Kuzey Kanalı’nı yüzerek geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu oldu.

Türkoğlu, “Hayatımda en gurur duyduğum anlardan biriydi diyebilirim. Özellikle Cumhuriyet’in 100. yılında bunu yapabilmek çok daha gurur verici bir şey. Bunu bir Türk kadını olarak yapmış olmak da ayrı bir mutluluk” dedi.

CUMHURİYET’İN 100’ÜNCÜ YILINA ADADI

Kuzey İrlanda’dan başlayan yolculuğunda 11 saat 48 dakika boyunca kesintisiz yüzerek İskoçya’ya ulaştı. Türkoğlu adını yine tarihe yazdırdı. Türkoğlu, yeni derecesini Cumhuriyet’in 100’üncü yılına adadı.

Türkoğlu, tarihi başarısının ardından Milliyet gazetesinden Çiğdem Yılmaz’a konuştu.

Manş Denizi’nden sonra yeni bir hedef belirlemek istediğini ve Kuzey Kanalı’nı seçtiğimi söyleyen Türkoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“ALTI SAAT SOĞUK SU ANTRENMANLARI YAPTIM”

“Kuzey Kanalı’ndaki koşulları araştırdım ve buradan geçmeye karar verdim. Bunun için de çok fazla soğuk su antrenmanı yaptım. Buza girmek gibi ya da 12-13 derecelik sularda altı saat yüzmek gibi farklı soğuk su antrenmanları gerçekleştirdim. Önceki günkü yüzdüğüm parkur da oldukça zor bir parkurdu. Yapılması en zor koşullardaki geçişlerden biriydi ve su sıcaklığı 13.8 dereceydi. En büyük zorluklardan biri zaten soğuk olması. Çoğu insan, hipotermiden dolayı bu geçişi tamamlayamıyor. Bunun yanı sıra deniz anası da var. Deniz anasının çarpması durumunda, kişinin alerjik reaksiyona bağlı olarak üç gün yoğun bakımda kalma durumları bile oluyor”

Yüzdüğü süre boyunca pozitif kalmaya çalıştığını söyleyen Türkoğlu, “Suya girdiğim andan itibaren çok mutluydum ve yüzdüğüm süre boyunca da mutluluğum devam etti. Tekne ile beni takip eden ekip de hep çok mutlu olduğumu söyledi. Karaya çıkıp, Türk bayrağını çıkardığım ansa mutluğum yanına duyduğum inanılmaz bir gurur da eklendi. Hayatımda en gurur duyduğum anlardan biriydi diyebilirim. Özellikle Cumhuriyet’in 100’üncü yılında bunu yapabilmek çok daha gurur verici bir şey. Bunu bir Türk kadını olarak yapmış olmak da ayrı bir mutluluk. Başarımı Cumhuriyet’in 100’üncü yılına adıyorum. Dünyanın en zorlu yedi yüzme parkurundan ikisini tamamladım bundan sonraki hedefim ise kalan beş parkuru da tamamlamak” dedi.

YUNUSLAR EŞLİK ETTİ

En büyük destekçisinin ailesi olduğunu belirten Türkoğlu, “Ablam yüzücüydü ve ben de onun örnek olmasıyla birlikte yüzme sporuna başladım. Ablam da ben de havuz yüzücüsüydük. Daha sonra ben açık su branşına geçtim, açık su branşından sonra ailem sürekli beni destekledi” diye konuştu.

Aralıksız şekilde yüzen Türkoğlu, kendisine özel olarak hazırlanan vücut sıcaklığından yüksek sıvı gıdalar ve ağrı kesicilerle aralıklı olarak besin verildiğini belirtip, ”Yüzdüğüm süre boyunca, kimi zaman yunuslar da bana eşlik etti. Yunusların eşlik etmesi bana pozitif enerji verdi ve daha fazla mutlu oldum” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x