Ankara’da baş döndüren görüşme trafiği… Akşener’in masaya geri dönüşünün perde arkası

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını belirlemek amacıyla 3 Mart’ta yaptığı toplantının ardından Ankara’da baş döndürücü bir dört gün yaşandı.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre; toplantının ardından yayınlanan “Ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz” metnine imza atan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ertesi gün partisinin Genel İdare Kurulu’nu topladı. Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun adaylığının oy birliği ile reddedildiği duyurulurken Akşener sert bir açıklama ile “Noter Masası” olarak nitelendirdiği ittifakta olmayacağının mesajını verdi.

ÇAĞRI KARŞILIKSIZ KALDI

Akşener’in İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarına adaylık çağrısı ise karşılıksız kaldı.

Yaşanan bu tabloda Millet İttifakı durum değerlendirmesi için 5’li bir toplantı gerçekleştirdi. Çalışmalara devam kararı verilen toplantı sonrası yapılan açıklamada “Bir önceki toplantımızda karara vardığımız gibi, 6 Mart Pazartesi günü tekrar Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya geleceğiz. Ortak bir anlayışa ulaştığımız 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda nihai açıklamayı kamuoyu ile paylaşacağız” denildi.

ANKARA’DA HIZLI TRAFİK

Akşener’in “Masadan ayrıldı” yorumlarına neden olan çıkışına değinilmeyen açıklama “Masa 5’li devam edecek” değerlendirmelerini beraberinde getirdi. Ancak edinilen bilgiye göre krizi çözmek için Ankara’da çok hızlı bir trafik yaşandı.

CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç ile partiden iki genel başkan yardımcısı krizin aşılması için çalıştı ve İYİ Parti’yle temasa geçildi. İYİ Partili kurmaylarla birlikte, Meral Akşener’in isimlerini gündeme getirdiği İmamoğlu ve Yavaş’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanması formülü şekillenmeye başlandı. 

İYİ Parti’yle temasın ardından CHP’li kurmayların Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu bu formüle CHP lideri de sıcak baktı. CHP lideri önce İmamoğlu ve Yavaş ile konuştu, daha sonra bu öneriyi Millet İttifakı bileşenleri Saadet, DEVA, Gelecek ve Demokrat Parti Genel Başkanları ile paylaştı. Liderlerin yaklaşımı olumsuz olmayınca Akşener’le yeniden temas için çalışma başlatıldı. 

GÖRÜŞME PAZAR GECESİ GERÇEKLEŞTİ

Cumartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek için Ankara’ya gelen İmamoğlu, görüşme sonrası İstanbul’a geri dönmüştü. Ancak bu gelişme üzerine yeniden Ankara’ya doğru yola çıktı. Bu arada CHP ve İYİ Parti heyetleri arasında da temaslar hızlandı. Akşener ile ilk görüşmeyi de iki belediye başkanı yaptı.

Edinilen bilgiye göre Akşener’in İmamoğlu ve Yavaş ile görüşmesi pazar gecesi gerçekleşti. Akşener, belediye başkanlarının cumhurbaşkanı yardımcısı olarak icracı görevler üstlenmelerinden memnuniyet duyacağını söyledi.

Akşener daha sonra formülü parti yöneticileriyle bir kez daha değerlendirmek için süre istedi. Bugün öğlene karar da bu görüşmeler gerçekleştirildi.

En son belediye başkanları bugün saat 13.30’da bir kez daha İYİ Parti’ye giderek Akşener ile görüştü. Akşener belediye başkanları ile yaptığı bu görüşmenin ardından önce CHP lideri ile bir araya geldi, daha sonra Millet İttifakı toplantısına katılmak için Saadet Partisi’ne gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir