27. İstanbul Tiyatro Festivali buluşmasında ‘Onur Ödülü’ Mehmet Birkiye’ye sunuldu: Yüreğimi saran tebessümü saklamam mümkün değil

Bu yıl Taksim Meydanı’ndaki The Marmara Upperist’te yapılan tören ve buluşmada 27. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü, Mehmet Birkiye’ye sunuldu.

Festivalde yer alan topluluklar ve destekçilerin katılımıyla, 4 Eylül Pazartesi akşamı The Marmara Taksim’in üst katında yer alan Okra İstanbul’da özel bir buluşma gerçekleştirildi. Festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan destekçilere teşekkür plaketlerinin takdim edildiği gecede, 27. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü Mehmet Birkiye’ye sunuldu.

Ödül gecesinde, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, festival sponsorları adına Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu ile 27. İstanbul Tiyatro Festivali küratörü Işıl Kasapoğlu birer konuşma yaptı.

“Sahne sanatlarının geleceğini yönlendiren isimleri izleyicilerimizle buluşturuyoruz”

Toplantıda konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Festivalde bir yandan ülkemizdeki yeni üretimleri desteklerken bir yandan da dünya sahnelerindeki yeni yaklaşımlara programımızda yer veriyor, sahne sanatlarının geleceğini yönlendiren isimleri izleyicilerimizle buluşturuyoruz. İKSV olarak sanat üretimini desteklemeyi her zaman öncelikli hedeflerimiz arasına alıyoruz. Bu amaçla 2022’de kaynak geliştirme çalışmaları yürütmüş ve İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu’nu oluşturmuştuk. Bu yıl, bu fon aracılığıyla tüm festivallerimizde genç sanatçıların üretimlerine katkıda bulunmamız mümkün oldu. 27. İstanbul Tiyatro Festivali programında yer alan beş farklı oyunu da bu fonla destekleyebildiğimiz için mutluluk duyuyoruz.

Küratörümüz Işıl Kasapoğlu’na, festival ekibiyle birlikte bu programı kurguladığı ve İstanbul Tiyatro Festivali’ni geleceğe taşırken bizimle kol kola yürüdüğü için gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan başta eş sponsorlarımız olmak üzere tüm sponsorlarımıza, tüm destekçilerimize, uluslararası kültür kurumlarına, festivalde yer alan sanatçılara ve ilgileri için izleyicilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Deprem bölgesinde iki oyun sahnelenecek

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, “Koç Topluluğu olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılını karşılayacak olmanın mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. Ülkemizin refahı ve kalkınması için, sadece ekonomik değil toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak projeleri de var gücümüzle destekliyoruz. Sanatın, toplumların medeniyet ve kültür yolculuğundaki ilerlemesini hızlandırdığına inanıyoruz. Festivalin bu yıl; sanatın, tiyatronun ve dayanışmanın iyileştirici gücünden hareketle deprem bölgesinden de iki oyun ağırlıyor olması çok değerli. Koç Enerji Grubu markalarımız Aygaz, Opet, Tüpraş ve bu yıl Entek’in de katılımıyla tam 19 yıldır İstanbul Tiyatro Festivali’ni desteklemekten gurur duyuyoruz” dedi.

“Tiyatro aracılığıyla bir kişiye hayal kurdurabilirsek tüm topluma kurdurabiliriz”

27. İstanbul Tiyatro Festivali küratörü Işıl Kasapoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Tiyatro aracılığıyla bir kişiye hayal kurdurabilirsek tüm topluma kurdurabiliriz, bir kişi ya da bütün toplum aynı dünyanın oyuncuları. Tiyatroya gitmemek, sabahları aynaya bakmadan güzelleşmeye çalışmak gibi bir şey. Oysa dünya da bir tiyatro sahnesi ve biz hâlâ genel prova akşamını yaşıyoruz. Tiyatro yapmaksa suya yazı yazmaya benzer, yaşamak gibi, geçici olduğunu bile bile inadına iz bırakma çabasıdır. Tiyatro bugünde yaşar, yarını kapsar, geçmişe tutunur, durmaz… Sonsuzdur. Bizlerse sonlu hayatımızda akıllanmadan ihtiyarlamamalıyız. Önümüzde gürül gürül akıp giden hayatın türlü rengine bulanmalı, evvel zaman anlatılarına kulak vermeli ve geleceğe bu mirası aktarmalıyız. Geç kalmadan…”

İstanbul Tiyatro Festivali Programlama ve Operasyon Yöneticisi Handan Uzal Dündar ile Programlama ve Operasyon Koordinatörü Gizem Aktepe’nin sunumuyla gerçekleşen toplantıda konuşmaların ardından, festivale destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri sunuldu.

Festivalin Onur Ödülü Mehmet Birkiye’ye sunuldu

27. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Mehmet Birkiye’ye verildi. Ödülü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı sundu.

Mehmet Birkiye gecede yaptığı konuşmasına, “1997’den bu yana bu ödülün verildiği ustalara bakınca yüreğimi saran tebessümü saklamam, mümkün değil. Özellikle de 1997’de bu ödülü alan hocam Yıldız Kenter’i düşündükçe… Bildiğim tiyatronun güvenli sınırlarının dışına ilk defa 1975’te İstanbul Festivali kapsamında Rumeli Hisarı’nda sahnelenen The New Shakespeare Company’nin Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın açtığı kapıdan çıktım. Ve bu kapı 1989 yılından sonra İstanbul Tiyatro Festivali ile daha da yoğunlaşarak doğuya, batıya, kuzeye, güneye açıldı. İstanbul Tiyatro Festivali’nin açtığı o kapıdan giren birçok yönetmeni, tiyatroyu takip ediyorum. Bir tiyatrocu olarak müteşekkirim. Ancak festivalin nasıl tarif edeceğimi bilemediğim bir özelliği daha var. Bizi Dionysos’un ateşine bağlayan ritmi. Genç yaşlı binlerce tiyatroseverle bu ritmin paydasında buluşmak heyecan verici. O nedenle İstanbul Tiyatro Festivali’ni sevelim sevdirelim” dedi.

Festival, 25 Ekim’de Pina Bausch’un başyapıtı Café Müller ile açılışını yapacak

25 Ekim’de, Mey|Diageo ve Yatırım Finansman Menkul Değerler AŞ’nin gösteri eş sponsorluğunda sahnelenecek Pina Bausch başyapıtı Café Müller ile açılışını yapacak festivalde, izleyiciler, bir ay boyunca, şehrin farklı mekanlarında, günümüz tiyatrosuna damgasını vuran 20 tiyatro, performans ve dans gösteri izleme fırsatı bulacak.

Festival biletleri İKSV Lale Kart üyelerine özel 5-6-7 Eylül tarihlerinde, genel satışlar ise 8 Eylül Cuma, saat 10.30’da başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x